Top Module Empty
powered_by.png, 1 kB
Teza Fizyki kwantowej Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
16.08.2010.

Filozofia kwantowa
 
 
fizykaZnany cybernetyk Heiz von Foerster sformułował tezę, że nasza psychika nie odbiera rzeczywistości takiej jaka ona jest, tylko taką jak wierzy, że ona jest. W efekcie - nasza realna rzeczywistość jest kształtowana przez nas samych.  Fizyk Jack Scarlatti sformułował teorię, że świadomość wywołuje pewien rodzaj pola biograwitacyjnego, które jest w stanie wpływać na strukturę materii. Można przypuszczać, że naszą świadomością wpływamy nie tylko na subiektywne odbieranie otaczającej nas rzeczywistości, ale również kształtujemy tę "obiektywną" realną rzeczywistość. Innymi słowy - nasz świat fizyczny jest wytworem naszej świadomości. W jakiej mierze wpływamy naszymi myślami na materię, pozostaje do dzisiaj zagadką. W fizyce molekularnej już od dłuższego czasu jest "czymś normalnym", że "atmosfera" ( oczekiwania badacza ) stworzona podczas doświadczenia ma wpływ na zachowanie się cząstek elementarnych. Rozdział pomiędzy materią i energią został też zniwelowany. Powstaje następne pytanie: w jakich warunkach dana cząstka elementarna jest falą, a kiedy przestaje być falą i zaczyna być materią? W pewnych warunkach elementarne cząstki posiadają jednocześnie własności fali i materii. W fizyce cząstek elementarnych badacz jest nie tylko obserwatorem, ale też uczestnikiem doświadczenia. Zauważono, że niektóre z elementarnych cząstek zachowują się tak, jak oczekuje tego naukowiec.

Fizyka jest już po części filozofią, jak zresztą to przed wielu laty postulował Einstein. Znaczy to, że rzeczywistą istotę materii możemy zbadać i zrozumieć nie przez pomiary ale przez doświadczenia mentalne.

 

źródło: wikipedia.org

Zmieniony ( 16.08.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Cytat dnia



"Zauważ ,że każdej rzeczy przyklejamy etykiety z oznaczeniami: negatywne lub pozytywne. Spróbuj dla zabawy je pozamieniać"


© 2024 Życiowy Sukces :: Joomla! i Joomla! IE jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.